Deli prispevek

Za ohranjanje in krepitev zdravja ni pomembno zgolj redno ukvarjanje s telesno dejavnostjo, temveč na zdravje pomembo vplivajo tudi količina časa preživetega sedentarno (»sedeče in nizko intenzivno telesno dejavno«) ter količina in kakovost spanja.

Redna telesna dejavnost, kot ključni dejavnik za varovanja in krepitev zdravja, torej prispeva k boljšemu zdravju, večji kakovosti življenja v vseh življenjskih obdobjih.

  • V vsakdanjem življenju se gibamo, ko skrbimo za lastno higieno, opravljamo vsakodnevna opravila (hišna opravila, pospravljanje, kuhanje), ko potujemo od ene do druge točke (v šolo, službo in po opravkih) ali se rekreiramo. Telesna dejavnost tako traja različno dolgo in je glede na namen različno intenzivna. Za zdravje je najbolj ugodna zmerno intenzivna telesna dejavnost (dejavnost pri kateri se zadihamo in ogrejemo), v trajanju vsaj 150 minut tedensko.
  • Redna telesna dejavnost skozi celotno življenjsko obdobje omogoča boljše in daljše življenje, zato Svetovna zdravstvena organizacija priporoča vključevanje telesne dejavnosti v vaš vsakdan.

Daljše in neprekinjeno sedenje negativno vpliva tudi na zdravje posameznikov, ki so sicer redno telesno dejavni v skladu s smernicami svetovne zdravstvene organizacije.

  • Velik del našega dneva presedimo. Sedimo v avtomobilih, med delovnim časom in za sprostitev (gledanje TV, branje knjig). Takšno vedenje imenujemo sedentarno vedenje. Pogovorno ga enačimo s sedenjem, vendar gre za obnašanje v času budnosti, ki ga zaznamuje nizka energetska poraba medtem, ko sedimo ali ležimo.
  • Za ugodne učinke na zdravje preprečujmo dolgotrajna sedenja.

Urejeno spanje je eden pomembnejših dejavnikov, ki celostno vpliva na ohranjanje in izboljševanje telesnega in duševnega zdravja ter dobrega počutja vsakega posameznika in omogoča optimalno telesno in duševno stanje, ki sta predpogoja za aktivno in zdravo življenje.

  • Spanje je človekova osnovna življenjska potreba, ki ga potrebujemo za zdrav razvoj in nemoteno telesno in duševno delovanje. Velik del svojega življenja prespimo. Starejši odrasli potrebujejo 7-8 ur spanja dnevno. Poleg dolžine je izjemno pomembna kakovost spanja.

Ker je za optimalno zdravje potrebno pravo ravnovesje med aktivnostjo in počitkom je pomembno, da pri spremembi življenjskega sloga vplivamo na vsa tri vedenja.