Naše telo je ustvarjeno za gibanje, zato redna telesna dejavnost predstavlja enega izmed temeljev zdravega življenjskega sloga.
Dandanes, ko je sedeč življenjski slog vse bolj razširjen, se posledice upada telesne dejavnosti na človeškem organizmu kažejo na najrazličnejše načine.
Telesna dejavnost starejšim odraslim prinaša mnoge koristi za zdravje: zmanjšuje stopnjo splošne umrljivosti in umrljivosti zaradi bolezni srca in žilja, uravnava in nadzira na novo nastalo arterijsko hipertenzijo, nekatera na novo nastala rakava obolenja in na novo nastalo sladkorno bolezen tipa 2, prispeva k boljšemu duševnemu zdravju (zmanjšuje simptome tesnobe in depresije), kognitivnemu delovanju in spanju ter zmanjšuje debelost. Telesna dejavnost pri starejših odraslih pomaga preprečevati padce in poškodbe, povezane s padci, ter poslabšanje zdravja kosti in upad funkcionalnih sposobnosti.
Se v vsakdanjem življenju premalo gibate in bi to radi spremenili?
Če ste premalo telesni dejavni to lahko slabo vpliva na vaše telesno in duševno počutje. Če se ne gibamo dovolj sčasoma postanemo okorni, manj gibljivi v sklepih, težje premagujemo vsakodnevne dejavnosti, naše ravnotežje je slabše. Vse to lahko postane preteklost, če smo telesno dejavni vsaj 30 minut, večino dni v tednu.
Kako naj začnem, kaj naj počnem?
- Razmislite v čem uživate in kaj je za vas varno in si izberite dejavnost, ki vam danes ustreza; sprehod po gozdu, v hribe, po mestu, hitra hoja, tek, kolesarjenje, vaje za sproščanje doma. Pomembno je, da vam je dejavnost v veselje in se ob njej dobro počutite.
- Ko vam razmere ne dopuščajo, da se odpravite v naravo, izkoristite balkon oziroma hišni vrt ali vsaj na široko odprite okno. Gibanje na svežem zraku poživi telo in duha. Naredite nekaj globokih vdihov/izdihov, dvigov na prste, počepov, zakrožite z rokami, boki. Skratka, razgibajte in sprostite telo.
- Glasba in ples sproščata, še posebej, kadar so v to vključeni ostali družinski člani in/ali prijatelji.
- Vaš dom je lahko tudi vaša telovadnica; plastenke vode so uteži, stol je opora za sklece, pručka predstavlja stopnico, metla nadomesti palico s pomočjo katere razgibamo ramenski obroč, preproga pa je lahko blazina, na kateri izvajamo vaje na tleh.
- Mobilne aplikacije, števci korakov, pametne ure so motivator in dnevnik telesne dejavnosti ter pokazatelj napredka. Ni vseeno, ali naredite 7000 korakov v počasnem ali hitrem tempu – spremljajte svoje gibanje. Lahko si tudi preprosto zapisujete, kdaj in kaj ste počeli, koliko korakov ste naredili in kako ste se ob tem počutili. Ne štejte le kilometrov in ur. Štejte korake, stopnice, minute, počepe, raztege in pri tem opazujte svoje počutje/razpoloženje.
Drugi načini kako postati in ostati telesno dejaven:
- Vključitev v skupino vodene vadbe
- Obisk strokovnjaka, ki vas bo naučil pravilne izvedbe vaj
- Telesna dejavnost v družbi (sprehodi)
- Samodisciplina in doslednost.