V starejši odrasli dobi nastopijo tudi spremembe v učinkovitosti presnove maščob in beljakovin. S slabšo učinkovitostjo presnove beljakovin (zmanjšana absorbcija) lahko pride do težav pri uporabi beljakovin iz prehrane za potrebe telesa (obnova in vzdrževanje mišičnega tkiva). Tako se spremeni tudi sestava telesa – poveča se delež maščobnega tkiva, zmanjša pa se delež mišičnega tkiva. Zato se v starejši odrasli dobi poveča tudi tveganje za prekomerno telesno težo. Ta se prične povečevati že v srednjih letih (približno od 40. leta naprej) za približno 0.3 do 0.5 kg/leto. Spremembe v telesni teži v starejši odrasli dobi so lahko tudi posledica manj aktivnega življenjskega sloga in prevelikega vnosa kalorij.
Poleg tega povečanje maščobnega tkiva lahko vpliva na spremembe pri učinkovanju zdravil.
Zdravila delimo na hidrofilna (topna v vodi) in lipofilna (topna v maščobah). Zaradi povečanja maščobnega tkiva pri starejših odraslih, imajo lahko lipofilna zdravila povečan volumen razporeditve po telesu, zaradi česar imajo tovrstna zdravila podaljšano učinkovanje. Po drugi strani pa imajo hidrofilna zdravila manjši volumen razporeditve po telesu, kar vodi v skrajšanje njihovega učinkovanja. Več o polifarmaciji si lahko preberete tukaj.
Povečanje maščobnega tkiva, tako kot v drugih starostnih obdobjih, tudi v starejšem starostnem obdobju lahko vodi v številne negativne zdravstvene posledice, predvsem povezane s prekomerno telesno težo. Slednja je dejavnik tveganja za razvoj številnih telesnih bolezni, med drugim tudi:
- sladkorno bolezen
- srčno-žilne bolezni
- mišično-skeletne bolezni
- revmatološke bolezni
- težave pri dihanju
- določene vrste rakavih obolenj
Na področju vpliva povečane telesne teže na duševno zdravje starejših odraslih obstaja zelo omejeno število raziskav, katerih rezultati tudi niso enotni. Vseeno pa je pomembno izpostaviti, da ima prekomerna telesna teža številne negativne posledice za telesno zdravje, kar pa lahko posledično negativno vpliva tudi na duševno zdravje.
Zato je pomembno, da poskrbimo za redno telesno dejavnost, s katero lahko zmanjšamo upad mišične mase in preprečimo prekomerno povečanje maščobnega tkiva. Poleg tega pa ima telesna dejavnost številne pozitivne učinke tudi na naše duševno zdravje. Več o telesni dejavnosti si lahko preberete tukaj.