Jetra imajo v človeškem telesu več pomembnih nalog, med drugim:
- presnova ogljikovih hidratov, maščob in beljakovin
- razgradnja in izločanje škodljivih snovi ter zdravil
- shranjevanje potrebnih snovi za človeško telo (npr. glikogen, nekateri vitamini, železo)
V starejši odrasli dobi lahko pride do zmanjšane presnovne aktivnosti v jetrih, ki je posledica tako upada mase jeter kot tudi njihove perfuzije (prekrvavitve). Zaradi slabše jetrne aktivnosti v starejši odrasli dobi se lahko v telesu pričnejo kopičiti škodljive snovi, ki jih jetra ne uspejo razgraditi oz. spremeniti.
Spremembe v presnovni aktivnosti jeter tako pomembno vplivajo na učinkovitost presnove alkohola in kofeina, zato je pomembno, da se starejše odrasle osebe o uživanju teh snovi posvetujejo s svojim osebnim zdravnikom.
Hitrost presnove alkohola se zaradi zmanjšane jetrne funkcije in zmanjšanja količine encimov, ki razgrajujejo alkohol, upočasni. Starejšim odraslim osebam se zaradi tega zniža toleranca na alkohol, kar lahko poveča občutek omotice, zmedenosti, slabosti in drugih neželenih učinkov alkohola. Prav tako se pri starejših odraslih poveča tveganje za škodljive učinke alkohola na zdravje, kot so povišan krvni tlak, poškodbe jeter, srčno-žilne bolezni, itd.
Podobno kot pri alkoholu se pri starejših odraslih osebah spremeni tudi presnova kofeina. Hitrost presnove kofeina se upočasni zaradi znižane učinkovitosti jeter in manjše količine encimov, ki so odgovorni za razgradnjo kofeina. Pri starejših odraslih lahko pride do neželenih učinkov kofeina, kot so povišan srčni utrip, občutek tesnobe in motnje spanja.
Jetra igrajo ključno vlogo tudi pri presnovi in shranjevanju vitamina B12 (kobalamin), ki je zelo pomemben za nastanek rdečih krvnih celic (eritrocitov) v kostnem mozgu, katerih naloga je prenos kisika po telesu. Vsa tkiva, še posebej pa možgani, potrebujejo zadostne količine kisika, da lahko opravljajo svojo funkcijo. Vitamin B12 pa ima tudi druge pomembne povezave z delovanjem našega živčnega sistema, saj sodeluje pri tvorbi mielina, ki obdaja in ščiti živčne celice ter omogoči hitrejši prenos živčnih signalov po telesu. Pomanjkanje vitamina B12 lahko povzroči tudi nekatere nevrološke težave, kot so občutek mravljinčenja, šibkost mišic, težave s koordinacijo, koncentracijo in spominom. Koordinacija, koncentracija in spomin so ene najpomembnejših kognitivnih funkcij. Več o kognitivnih funkcijah si lahko preberete tukaj.
Zmanjšano presnovno delovanje jeter se kaže tudi v spremenjeni presnovi zdravil. Zaradi sprememb v presnovi zdravil in pogoste dnevne uporabe več zdravil hkrati (polifarmacija), so starejši odrasli izpostavljeni večjemu tveganju tako za stranske učinke zdravil kot tudi za njihove medsebojne interakcije. Več o polifarmaciji si lahko preberete tukaj.