Deli prispevek

V starejši odrasli dobi nastopijo tudi nekatere spremembe v spanju. V starejši odrasli dobi se nam bolj zgodaj prične sproščati melatonin (hormon, ki je odgovoren zato, da nas uspava), zaradi česar odrasle starejše osebe odidejo spati ob zgodnejši uri in se tudi zjutraj zbudijo prej. Ne spremeni se zgolj čas sproščanja melatonina, ampak tudi njegova sproščena količina, ki je v starosti nižja. Priporočljiva količina spanja se v starejši dobi ne razlikuje od srednje odrasle dobe – torej med 7 in 8 ur spanca na noč. V starejši odrasli dobi pa se spremeni kakovost spanja, saj spanec pogosteje prekinejo nočna prebujanja. Če so tovrstne prebuditve kratke in lahko hitro zaspimo nazaj, to ni razlog za skrb. Če pa prebuditve trajajo dalj časa, pri čemer tudi težko zaspimo nazaj, se o svojih težavah s spanjem posvetujemo z osebnim zdravnikom.

Povezava med telesnim oz. duševnim zdravjem in spanjem je nekoliko zapletena, a kljub temu je jasno, da prisotnost telesnih ali duševnih bolezni negativno vpliva na spanje. Starejši odrasli imajo pogosto hkrati prisotnih več bolezni (komorbidnost), ki lahko negativno vplivajo na spanje. Najpogostejše med njimi so depresija, anksioznost, bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen ter bolezni, ki osebi povzročajo nelagodje oz. bolečino (npr. artritis).

Težave s spanjem so lahko povezane tudi z neželenimi stranskimi učinki zdravil ali interakcijami med njimi. Starejši odrasli potrebujejo pogosto zaradi prisotnosti raznih bolezni tudi več zdravil. Kadar opazimo, da uvedba novega zdravila naenkrat močno poslabša naše spanje je smiselno, da se o tem pogovorimo s svojim osebnim zdravnikom.

V starosti se upočasni tudi metabolizem, kar zmanjša sposobnost telesa, da učinkovito in hitro presnovi zaužite snovi. Na spremembe v metabolizmu med drugim vplivajo naravno staranje organov, izguba mišične mase, hormonske spremembe in spremembe v prehrani ter telesni dejavnosti. Zaradi zmanjšane sposobnosti metabolizma, lahko nekatere snovi (npr. alkohol, nikotin, kofein) močno negativno vplivajo na spanje starejše odrasle osebe.

Več o tem, kako skrbeti za dober spanec, si lahko preberete tukaj.